Konsultacje w sprawie cyfrowego funta

Bank Anglii i Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii opublikowały odpowiedź na konsultacje, rozpoczęte w lutym 2023 roku i dotyczące funta cyfrowego.

Nie podjęto jeszcze decyzji o wprowadzeniu cyfrowego funta – zwanego również cyfrową walutą banku centralnego.

Dalsze prace będą dotyczyć tego, w jaki sposób funt cyfrowy mógłby być wykorzystywany w gospodarce Wielkiej Brytanii, zapewniając większy wybór, wygodę i innowacje dla gospodarstw domowych i firm wykonujących codzienne płatności i je akceptujących.

Opinie respondentów uczestniczących w konsultacjach z różnych branż i organizacji były w dużej mierze przychylne proponowanemu projektowi. Niektórzy respondenci wyrazili obawy dotyczące wpływu cyfrowego funta na dostęp do gotówki, prywatność użytkowników i kontrolę nad ich pieniędzmi. Aby je rozwiać, Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii potwierdziło, że jeśli funt cyfrowy miałby zostać wdrożony, wprowadzone zostanie prawo, które zagwarantuje użytkownikom prywatność i kontrolę nad ich środkami.

Po zakończeniu fazy projektowej Bank Anglii i rząd brytyjski zdecydują czy stworzyć cyfrowego funta, a jeśli tak, to określą harmonogram dalszych konsultacji w sprawie przepisów i potencjalnego uruchomienia wersji cyfrowej funta.

Jak wyglądałby cyfrowy funt?

  • Funt cyfrowy uzupełniłby rolę gotówki w cyfrowym świecie i dałby ludziom większy wybór w sposobie wykonywania codziennych płatności.
  • 10 funtów w cyfrowym funcie byłoby zawsze warte tyle samo, co 10 funtów w banknotach lub monetach.
  • Byłby emitowany przez Bank Anglii, szeroko dostępny i wygodny w użyciu.
  • Byłby łatwo wymienialny z innymi formami pieniądza, w tym gotówką i depozytami bankowymi.
  • Dostęp do niego byłby możliwy za pośrednictwem cyfrowych portfeli oferowanych obywatelom i firmom przez sektor prywatny za pośrednictwem smartfonów lub kart elektronicznych.
  • Byłby przeznaczony do płatności online, w sklepie i między osobami fizycznymi, a nie do oszczędzania, i nie byłby oprocentowany.
  • Istniałyby ograniczenia, przynajmniej początkowo, co do ilości, jaką osoba fizyczna lub firma mogłaby posiadać.
  • Podobnie jak banknoty, byłyby one roszczeniem wobec Banku Anglii, miałyby wewnętrzną wartość i byłyby stabilne, w przeciwieństwie do kryptoaktywów bez zabezpieczenia.

Więcej informacji na stronie:

https://www.gov.uk/government/news/bank-of-england-and-hm-treasury-respond-to-digital-pound-consultation